Megyei vers – és prózamondó verseny
2024. március 5-én a Debreceni Fazekas Mihály Általános Iskola által megrendezett megyei vers - és…
Kedves beiskolázásban érintett Szülők!
Szeretnénk Önökkel megosztani leendő elsős tanítóink bemutatkozó levelét valamint órarészleteiket.
Kedves Szülők és Gyerekek!
Szeretnék bemutatkozni, mint a leendő első osztályok egyik tanító nénije.
Kádárné Fehérvári Ágota vagyok, három már nagykorú gyermek édesanyja. Anyaként is tudom, hogy milyen fontos, sorsdöntő esemény a szülők, illetve gyermekeik számára is az iskolaválasztás. Hiszen mindannyian gyermekeinknek a lehető legjobbat szeretnénk.
Azt, hogy szeressen iskolába járni, szorongások nélkül vegye az akadályokat, nyitott, motivált legyen az új ismeretek befogadására, szeressen tanulni.
Célom a gyerekek számára egy olyan barátságos, nyugodt, türelmes, szeretetteljes környezet megteremtése, mely megkönnyíti illetve zökkenőmentessé teszi számukra az óvodából az iskolába való átmenetet.
33 éve vagyok a pályán. Jelenleg magyar nyelvet, irodalmat, testnevelést, erkölcstant tanítok, illetve osztályfőnökként látom el teendőimet a 2.b osztályban.
Feladatom csemetéimet bevezetni a betűk világába. Tanóráimon szem előtt tartom a kisiskolások életkori sajátosságait. Mozgásos tevékenykedtetéssel, játékos feladatokkal igyekszem ébren tartani kis tanítványaim figyelmét, érdeklődését.
Fontosnak tartom a megfelelő példamutatást és következetességet.
Minden gyerek más személyiség. Más feltételekkel jönnek iskolába. Tévedhetnek, javításra mindig van lehetőségük.
Hitvallásom „ A gyereknevelés és a tanítás során az a legfontosabb, hogy egy gyerek mindig tudja, akkor is szeretik, ha nem tökéletes és hogy ezen képes javítani. Ez olyan bizalom a felnőtt részéről, amit minden korú gyerek megérez. Hogy hisznek benne. Tévedhet, hibázhat. Nem kell tökéletesnek lenni. A világ sem az.” Tari Annamária
Bemutatkozó gondolatok egy tanítótól
Mondhatom, hogy pedagógus családban születtem, hiszen édesanyám az óvodapedagógia terén végezte munkáját, talán a lehetséges összes területen, apai ágon pedig dédnagyapám, nagyapám és édesapám is böszörményi pedagógusok voltak. Valahol tehát nem meglepő, hogy én is ezt a szakmát választottam, annak ellenére, hogy ma már igen ritkák a férfi tanítók. A hagyomány velem meg is szakad, hiszen a fiaim más életpályát választottak.
Jelenlegi munkahelyemen közel három évtizede tanítok. Az évek során sokat változott a világ, köztük a gyerekek, a követelmények (tankönyvileg és társadalmilag is), mégis vannak azért olyan általános irányelveim amelyekhez igyekeztem pályám során hű maradni. Ezek első hallásra ellentmondanak egymásnak, de szerintem mindegyikre szükség van, hogy a gyerekek és én is jól érezzük magunkat az iskolában és az ott töltött idő eredményes legyen.
Mindenképpen szükség van fegyelemre, hiszen e nélkül nem tudunk figyelni, tanulni. Csak akkor érezheti a gyermek magát biztonságban, akkor élvezheti az iskolai életet, legyen az kötelező vagy szabadidős, ha mindenki betart néhány a közösségben elfogadott szabályt.
A másik, az előzőnek látszólag ellentmondó dolog, de szerintem nemcsak az iskolai életben fontos: a humor. Segítségével sok akadályon könnyebben túljutunk az életünkben, a problémák nem nehezednek ránk olyan súllyal. Szerintem az iskolának sem kell egy nagyon komoly helynek lennie. A maga helyén itt is szerepet kell kapnia a nevetésnek, a vidámságnak. Úgy jobban telik a nap, jobban érezzük magunkat. Egy kis humorral a fegyelmezés is lehet eredményesebb.
Mindenképpen szükség van arra, hogy a gyerek megtanuljon közösségben élni. Hogyan kell másokhoz alkalmazkodnom, hogyan kell viselkednem, hogy ne bántsak meg másokat, ne akadályozzam az ő előbbrejutásukat. Be kell tartani olyan szabályokat amelyek első látásra nem az én érdekeimet szolgálják. A mások egyéniségét is tiszteletben kell tartanunk.
Ugyanakkor törekszem arra, hogy önállóan gondolkodni tudó, saját ötletekkel rendelkező emberkéket neveljek. Biztatom őket, hogy keressenek bátran megoldásokat, legyen saját véleményük; bár ez nem mindig előnyös. Lehet ellentmondani, lehet más utat keresni, csak meg kell indokolni. Lehetsz bátran egyéniség, járhatod a saját utadat, csak ne lépj a mások lábára!
Szerintem a nevelés abban nagyon hasonlít a házimunkára, hogy egyik sincs kész soha, mindig jön valami új feladat, új kihívás. Az eredményeket pedig mindenki a saját szempontjából ítéli meg.
A házimunkát nem szívesen vállalnám át a szülőktől, de nevelési ügyben együtt érdemes dolgoznunk. Siker csak úgy érhető el, ha hasonlóan gondolkodunk, hasonló cél felé terelgetjük a gyerekeket.
Kövér Péter
Lovas Gabriella vagyok, a 2023. szeptemberében induló első osztályok egyik leendő tanítója. 2010-ben végeztem a debreceni Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskolán. Választott műveltségi területem az angol volt, mivel úgy éreztem, hogy valami pluszt is szeretnék tanulni az alaptantárgyak módszertana mellett.
2014. óta dolgozom az Eötvös József Általános Iskolában. Kezdetben csak pedagógiai asszisztensként segítettem az elsős kisdiákok életét, majd 2016-tól már tanítói feladatokat is kezdtem ellátni, főleg angolt tanítottam és napközis nevelőként tevékenykedtem. 2019. szeptembere hozott a szakmai pályában egy nagy és örömteli változást, mivel két tanítási nyelvű csoport tanítására kértek fel.
Jelenleg 4. osztályban tanítok matematikát és a már említett csoportomnak angolt, környezetismeretet, ének-zenét és technikát. A mindennapi munkám során nagy hangsúlyt fektetek arra, hogy a tanórákon a gyerekek változatos és szemléletes feladatokon keresztül sajátíthassák el a szükséges tudást, készségeket. Az életkori sajátosságoknak megfelelően játékokkal, interaktív feladatokkal, dalokkal, mondókákkal és mozgásos feladatokkal segítem a tanult ismeretek elmélyítését.
A tudás átadása mellett nagyon fontos számomra, hogy a gyerekek az iskolában eltöltött igen hosszú időt elfogadó, oldott, barátságos és segítőkész légkörben tölthessék el, így egyik kiemelt feladatomnak tartom, hogy ápoljam az osztályban a diák-diák, a pedagógus-diák, és természetesen a szülő-pedagógus kapcsolatokat is. A mai rohanó világunkban, amiben a gyerekeket folyamatosan érik a „digitális ingerek”, és „virtuális barátságokat” kötnek, véleményem szerint elengedhetetlen, hogy közösségként leüljünk, elcsendesedjünk, türelmesen meghallgassuk egymást és beszélgessünk.
„Én mindig iskolaként tekintettem a világra, ahol tanulságokat és történeteket szívhatok magamba. Remélem, te is ugyanígy vagy ezzel. A legrosszabb, amit tehetsz, ha azt hiszed, eleget tudsz. Soha ne hagyd abba a tanulást! Soha!” Arnold Schwarzenegger
Kedves leendő első osztályosok!
Nagyon szerencsésnek érzem magam, mert a két kedvenc tantárgyamat az angolt és a matematikát taníthatom majd nektek. Remélem a közös munka során nem csak tudást adhatok át, hanem a tantárgyak szeretetét is! Alig várom a közös munkát veletek! Találkozzunk szeptemberben az Eötvös Iskola 1. osztályában!
Gabica néni
Kedves Szülők, leendő első osztályos gyerekek!
Tormáné Vajda Nóra vagyok, az egyik leendő elsős osztály tanítója. Hajdúböszörményben élek és dolgozok. Két felnőtt gyerek édesanyja vagyok. Az Eötvös Iskolában 1994 óta tanítok.
Első diplomámat a Hajdúböszörményi Óvóképző Főiskolán szereztem óvodapedagógusként, majd tanítói végzettségemet a Sárospataki Comenius Tanítóképző Főiskolán kaptam. Gyermekeim is ennek az iskolának voltak a tanulói, így mint szülő is megtapasztaltam, hogy jó döntés volt az Eötvösbe hozni őket. Csak jó szívvel tudom ezt javasolni Önöknek is.
A leendő tanítópárommal, Kádárné Fehérvári Ágotával azonos értékeket vallunk, közösek a céljaink.
Matematikát, környezetismeretet és készségtárgyakat tanítok. Nagyon szeretem a gyerekeket, nagyon szeretek tanítani. Ez a korosztály áll a legközelebb hozzám. Hiszek abban, hogy sok szeretettel, türelemmel és elfogadással csodákra vagyunk képesek közösen, a tanító és a szülők együtt.
A legfontosabb, hogy szeressen iskolába járni a gyerek, jól érezze magát az osztályban, az iskolában. Ne izguljon, ha téved, a hibákat ki lehet javítani, és sokat lehet ezekből is tanulni. Fontos, hogy egymás felé is szeretettel, segítő szándékkal forduljanak, fogadják el egymást, így válhatnak remek osztályközösséggé.
Óráimon a jó hangulat mellett olyan tanulási technikák elsajátításával szeretném segíteni őket, amiknek később is sok hasznát veszik majd tanulmányaik során. Mindig figyelembe veszem a gyerekek életkori sajátosságait. A személyes törődés fontos számomra. Arra törekszem, hogy a diákjaim biztos alapokat kapjanak. Sok játék van a tarsolyomban, amiket tanórán is jól tudok hasznosítani.
Nemcsak az iskolán belül, hanem azon kívül is sok programot szervezek tanítványaimnak, melyek életre szóló élményekkel gazdagítják őket.
A szülőkkel való együttműködés a legfontosabb feladatom egyike, hiszen a közös munka által tudunk kiegyensúlyozott, boldog gyerekeket nevelni.
„Lenni akik vagyunk, és azzá válni, amivé tehetségünk adatott, életünk egyetlen célja.” Ebben szeretném a gyerekeket segíteni, biztos alapokat adni a szülők együttműködésével, segítve őket céljaik elérésében.
Szeretettel és izgatottan várom a leendő kis elsősöket!